Časté poruchy

Test spojek

Otevřete přívod paliva a zkuste párkrát Babettu nastartovat (bude se hodit v dalším kroku). Vyšroubujte zapalovací svíčku z motoru a zkuste nastartovat. Píst uvnitř válce se musí pohybovat.
Před čtením následujících řádků si pozorně přečtěte princip fungování spojek na Babettě 210Zkuste šlápnout do pedálů… Šlapky roztočí řetěz a zadní kolo. Řetěz, který vede od zadního kola k pastorku se musí pohybovat. Pokud se netočí, bude zřejmě problém ve volnoběžce na zadním kole. Pokud se pastorek točí odšroubujte plastový kryt spojek a zkuste šlápnout. Pokud se netočí ozubený řemen je s největší pravděpodobností problém v unašeči, nebo je zamaštěná řadící spojka. Demontujte kryt a odmastěte spojku (buben i čelisti), případně vyčistěte, nebo vyměňte plechový unašeč. Pokud se ozubený řemen točí a válec se přesto nehýbe může být problém ve startovací spojce. Spojku demontujte pomocí stahováku a ověřte stav čelistí a pružin. Důležité je samozřejmě odmastění jak bubnu, tak čelistí. Problém by mohl nastat, pokud je motor zadřený – píst se nebude, nebo bude pohybovat jen stěží. Pravděpodobně bude prokluzovat nějaká spojka. Motor je tedy potřeba rozmontovat, provést výbrus, vyměnit pístní kroužky, případně ojniční ložisko.

Test přívodu paliva

Předtím, než vyšroubujete svíčku zkuste párkrát nastartovat – zatočit s motorem. Pokud motor nestartuje a do motoru jde palivo bude svíčka mokrá. Pokud není, může to být jeden z těchto problémů: 
Došlo palivo. Jednoduchá pomoc. Stačí natankovat benzín s olejem. Ucpané sítko v nádrži. Tento problém většinou nastane po přepnutí na rezervu. Na kohoutu jsou dvě trubičky a kolem nich je sítko. Po delší době se může zanést smetím a palivo přestane dostatečně protékat. Stačí vyšroubovat kohout z nádrže a očistit. Ucpaný kohout. V kohoutu je gumové těsnění se dvěma otvory. Gumička může být poškozená. Tento problém ale většinou způsobuje kapání kohoutu. Filtr na hadičce. Babetta nemá zas tak dobrý spád paliva. Ne všechny palivové filtry se dají použít. Osobně jsem vyzkoušel dva druhy a vždy s tím byl problém při poklesu hladiny asi pod polovinu. Doporučuji nepoužívat žádný filtr, hadičku před karburátorem prověsit – nečistoty se budou usazovat v průhybu.Těsný uzávěr nádrže. Pokud je nádrž utěsněna může v ní vznikat podtlak, který během jízdy znemožňuje vytékání benzínu. Víčko nádrže má v sobě dírku, kterou by měl procházet vzduch. Tu je potřeba zkontrolovat, případně vyčistit. Špatně seštelovaný karbec. Může být zaseknutý plovák, jehlový ventil, tryska, … Doporučuji kouknout na článek o nastavení karburátoru

Test zapalování

Svíčku je nutné přiložit k bloku motoru a zkusit nastartovat. Svíčka by měla vytvářet viditelné jiskry. Bacha, ať nedostanete šlupku.
Pokud svíčka nejiskří, nebo jiskří slabě může být problém se samotnou svíčkou. Doporučuji mít jednu záložní a tu používat pokud Babetta přestane jet. Správná svíčka je Brisk N 17C. Svíčka Brisk N17C 




Dále může být problém ve „fajfce“. V té je hrot, který může být poškozen. Nebo může být špatně připojen (překroucen, přerušen) vn kabel; a to jak u fajfky, tak u indukčky.

Samozřejmostí je správně seštelovaný předstih.

Na další problémy s elektrikou, případně jak prověřit elektrickou soustavu na Babettě odpovídá článek Elektrika na Babettě.

Babetta jde nastartovat, ale…

Babetta nejde do otáček, po přidání plynu chcípá

Pokud se po přidání plynu Babetta začne dusit je většinou problém v hlavní trysce karburátoru. Dále může být problém v nedostatečném přítoku paliva (viz výš – test přívodu paliva), případně zaseknutém sytiči (viz níž).
Karburátor má dvě trysky – jednu volnoběžnou (když je Babetta v režimu volnoběhu, tato tryska dodává do motoru palivo) a jednu hlavní (když Babetta jede jde touto tryskou do motoru palivo). Pokud se ucpe hlavní tryska a vy přidáte plyn, jde do motoru nedostatek paliva (velmi chudá směs) a motor začne chcípat. Jediná pomoc je vyčistění.

Babetta nemá výkon

Pokud Babetta nemá výkon, že se nerozjede, nebo jede pomalu může být…
Špatně seštelovaný karburátor. Zakarbonovaný výfuk, nebo nekompletní výfuk. Výfuk se vlivem používání ucpává zbytky nespáleného paliva (oleje). Výfuk (včetně kolena od motoru) je třeba jednou za čas odmontovat, rozdělat a vyčistit. Výfuk je samozřejmě potřeba mít kompletní, neboť má (jako u každého dvoutaktního motoru) velký vliv na výkon a spotřebu. Výkon Babetty lze zvýšit  zkrácením kolena výfuku. Originální koleno vede cca do jedné čtvrtiny výfuku. Zkrácením na délku cca 5cm lze výkon Babetty zvýšit. Na přidělaném výfuku si označte místo, kde koleno navazuje na výfuk. Demontuje výfuk i koleno a koleno uřízněte cca 5 cm za označením. NE! Tímhle z Babetty supersport neuděláte, furt to je Babetta. Ale trochu to pomůže…

Babetta jde nastartovat ale po chvíli chcípne / nejde nastartovat za tepla

Tento problém může mít na starosti několik věcí. Zaseknutý sytič, špatná svíčka, špatné zapalování…
Z boku na sytiči je taková tyčka, která po zmáčknutí vřadí clonku do sání Babetty. Do motoru jde tedy méně vzduchu > směs je bohatší. Je to nutné pro nastartování studeného motoru, neboť se benzínová mlhovina sráží v motoru a do válce by došla moc chudá směs. Pokud je ale motor rozehřátý na provozní teplotu sytič není potřeba – na takhle bohatou směs motor nepojede – začne se dusit. Po přidání plynu naplno by se měl sytič vypnout. Pokud je sytič zaseknutý, stačí sundat plastový kryt sání z předku karbce a clonku přesunout do správné pozice. Tuto poruchu jsem měl na jednou, po silném zatlačení na sytič – tyčka zůstala zamáčklá a sytič byl natvrdo spuštěn. Samozřejmě je nutné mít karburátor správně seřízený, viz Nastavení karburátoru. Sytič Špatná svíčka, nebo elektronické zapalování může zapříčinit chcípání/nemožnost nastartování motoru za tepla. Doporučuji projít text „Test zapalování“ výše. Pokud Babetta po několika minutách jízdy chcípne a po krátké přestávce zase jede může být moc těsný uzávěr nádrže. Pokud je nádrž utěsněna může v ní vznikat podtlak, který během jízdy znemožňuje vytékání benzínu. Víčko nádrže má v sobě dírku, kterou by měl procházet vzduch. Tu je potřeba zkontrolovat, případně vyčistit.

Motor Babetty běží, ale nechce se rozjet

Motor Babetty běží, ale nechce se rozjet

Pokud se vám podaří Babettu nastartovat, ale po přidání plynu se nerozjede je s největší pravděpodobností problém v rozjezdové spojce. Problém může být i ve volnoběžce.
Pro kontrolu stačí sundat kryt spojek, trochu přibrzdit zadní kolo (aby bylo v záběru) a přidat plyn. Pokud se zvýší otáčky motoru, ale ozubený řemen se netočí je problém v rozjezdové spojce – prokluzuje. Stahovákem je nutné sundat buben rozjezdové/startovací spojky (blíž k hlavě motoru) a odmastit čelisti i buben. Případně vyměnit čelisti a pružiny. Rozjezdové čelisti jsou ty, který jsou spojeny s klikovou (po demontáži bubnu zůstanou na motoru). Pokud se řemen roztočil a síla motoru se nepřenáší na zadní kolo je problém ve volnoběžce. Ta se nachází uvnitř motoru a je kvůli opravě nutné půlit motor. Volnoběžka stojí asi 600 Kč a  slouží k oddělení prvního a druhého rychlostního stupně – Babetta totiž první rychlost nevyřadí, ale připne k ní druhou. A aby se to nehádalo je tam volnoběžka. Třetí problém může být v unašeči, nebo unašeči pastorku řetězu. Unašeč je malý plech (součástí řadící spojky), který má uprostřed obdélníkový výřez na hřídel. Stržením tohoto výřezu se hřídel pouze protáčí a nepřenáší se síla od motoru na kolo. Unašeč pastorku je takový ten čudl vepředu u řetězu, kterým se odstavuje z kopce motor. Ovšem, v obou případech by nešla Babetta ani nastartovat.

Babetta ihned po nastartování jede

Babbeta ihned po nastartování jede, případně má snahu jet bez přidaného plynu
Někdy se stane, že se startovací/rozjezdová spojka, zasekne. Babetta má poté ihned po nastartování snahu jet, případně cuká zadní kolo. V článku Spojky na Babettě je popsán mechanizmus spojek. Stačí sundat pomocí přípravku buben přední spojky a zkontrolovat co je v nepořádku. Stává se, že je poškozené obložení, unavené pružiny, nebo dokonce ve spojce může být nějaký cizí předmět. Tuto poruchu je nutné diagnostikovat a odstranit.Dále se může stát, že je příliš vysoký volnoběh – motor má na volnoběh tak vysoké otáčky, že už začíná zabírat rozjezdová spojka. Volnoběh je nutné nastavit podle návodu v článku Nastavení karburátoru

Babetta neřadí druhý rychlostní stupeň 

Toto je asi nejčastější problém Babett. Většinou stačí odmastit buben řadící spojky. Případně vyměnit čelisti spojky.
Stačí demontovat kryt spojek, 17. klíčem odšroubovat matici a oddělat kryt. Řadící čelisti jdou vyjmout z bubnu. Buben i čelisti je nutné co nejlépe odmastit – technickým benzíne, acetonem, perchlorem… Pokud problém přetrvává lze do spojky naprášit trochu kalafuny. Já používám kalafunu rozpuštěnou v lihu. Když je problém, stačí pár kapek a jede se dál.Při montáži spojky dohromady je nutné matici, který drží kryt spojky dotáhnout pouze lehce. Při silném dotažení se pak vnitřek spojky nemusí hýbat – moc dobře to pak neřadí.

Babetta řadí druhý stupeň silným rázem

Samotné přeřazení mají na starosti unašeče v řadící spojce. Jejich opotřebování může mít za následek špatné řazení.
Řadící spojka Babetty obsahuje malý a velký unašeč. Pokud jsou tyto díly opotřebeny (zvlášť malý unašeč) Babetta může špatně řadit – řadit rázem, nebo při různých rychlostech. Stačí, jako podle návodu výš odšroubovat kryt spojky a unašeče vyměnit.

Při jízdě se protáčí šlapky

Pokud se na Baběttě při jízdě protáčí šlapky, přenáší se na ně síla ze zadní volnoběžky. Tu je třeba vyčistit, případně vyměnit.
Šlapky na Babettě pracují v podstatě stejně jako na kole. Jestliže se šlapky točí rychleji než zadní kolo, přenáší se síla na kolo (u Babetty pak dále do motoru). Pokud se točí zadní kolo rychleji, síla se na šlapky nepřenáší. Tomu napomáhá volnoběžka zadního kola (slangově cvrček). Pokud se do ní dostane prach, případně ztvrdne stará vazelína, tak se energie ze zadního kola třením ve volnoběžce přenáší na šlapky. Cena této volnoběžky se pohybuje řádově kolem sta korun.

Babetta nesvítí, nebo praskají žárovky

Pokud nesvítí nějaké světlo na Bebettě nejspíš bude problém v elektrice…
Celý elektrický okruh je popsán zde. Myslím si, že je tedy zbytečné to znovu opisovat. Pokud praskají žárovky je nutné se řídit obsahem článku uvedeného v předchozí větě a osadit na Babettu omezovač napětí.

128,620 total views, 3 views today

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial